To Πανεπιστήμιο Πατρών, εκπρόσωπος της Ελλάδας στη Διεθνή Ομοσπονδία Σκυροδέματος, διοργάνωσε κλειστή επιστημονική εκδήλωση για τα 25 χρόνια από την ίδρυση της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκυροδέματος (fib) με τησυγχώνευση της Ευρωδιεθνούς Επιτροπής Σκυροδέματος και της Διεθνούς Ομοσπονδίας Προέντασης – και για τα 75 χρόνια από την ίδρυση των μητρικών της οργανισμών.
Η επιστημονική εκδήλωση έγινε στις 28 και 29 Σεπτεμβρίου 2023 και φιλοξενήθηκε στο Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας – Τμήμα Δυτικής Κρήτης, στα Χανιά.
To Πανεπιστήμιο Πατρών εκπροσώπησαν ο Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και επικεφαλής της Ελληνικής αντιπροσωπείας στη Διεθνή Ομοσπονδία Σκυροδέματος, Καθ. κ. Θ.Χ.Τριανταφύλλου και ο Ομ.Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών κ. Μ.Ν.Φαρδής.
Θέμα της εκδήλωσης ήταν η ανασκόπηση του παρελθόντος και η αποτίμηση του παρόντος των κατασκευών Οπλισμένου Σκυροδέματος διεθνώς, και ιδέες για το μέλλον. Τα Πρακτικά της θα εκδοθούν σε ειδικό τόμο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκυροδέματος.
Την εκδήλωση προσφώνησαν ο Καθ. κ. Μ. Ν. Φαρδής, ο Πρύτανης του Πολυτεχνείου Κρήτης Καθ. κ. Μ. Ζερβάκης και ο Πρόεδρος του Τμήματος Δυτικής Κρήτης του Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας κ. Σ. Σοφιανός, καθώς και, με μαγνητοσκοπημένο χαιρετισμό, ο Ομ. Καθηγητής του ΕΜΠ κ. Θεοδόσης Τάσιος, τέως Πρόεδρος της Ευρωδιεθνούς Επιτροπής Σκυροδέματος (1983-1987)
Κύριοι ομιλητές ήταν οι τέως Πρόεδροι της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκυροδέματος κκ.:

• G. Balazs (Καθηγητής και πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου της Βουδαπέστης),
  •  H. Corres (Καθηγητής του Πολυτεχνείου της Μαδρίτης),
  • J. Forbes (Πρόεδρος της Eπιτροπής Προτύπων της Αυστραλίας και Μελετητής Μηχανικός στο Σύδνεϊ),
  • H-R. Ganz (τέως Τεχνικός Διευθυντής του συστήματος προέντασης VSL στην Ελβετία και πρόεδρος της επιτροπής σύνταξης της 2 ης γενιάς του Ευρωκώδικα 2: «Κατασκευές Σκυροδέματος»)
  • Α. Kasuga (Αντιπρόεδρος της εταιρείας Sumitomo Mitsui στο Τόκυο και Μελετητής πρωτοποριακών γεφυρών στην Ιαπωνία),
  • G. Mancini (Ομ. Καθηγητής του Πολυτεχνείου του Τορίνο και τέως πρόεδρος της επιτροπής του Ευρωκώδικα 2: «Κατασκευές Σκυροδέματος»),
  • H. Mueller (Ομ. Καθηγητής του Πολυτεχνείου της Καρλσρούης στη Γερμανία),
  • Τ. Ο. Olsen (Πρόεδρος της εταιρείας μελετών εξεδρών άντλησης πετρελαίου «Ο.Olsen» στο Όσλο ),
  • M. Virlogeux (Καθηγητής Πολυτεχνείου στο Παρίσι, Μελετητής των πρωτοποριακών γεφυρών Millau και Νορμανδίας στη Γαλλία, Μέλος Ακαδημίας Μηχανικών ΗΠΑ),
  •  J. Walraven (Ομ. Καθηγητής του Πολυτεχνείου του Ντέλφτ στην Ολλανδία, πρόεδρος της ομάδας εργασίας που συνέταξε τον Ευρωκώδικα 2: «Κατασκευές Σκυροδέματος»),
  • Μ. Φαρδής (Ομ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών, πρόεδρος της επιτροπής που συνέταξε τον Ευρωκώδικα 8:
    «Αντισεισμικές Κατασκευές»)
    καθώς και οι κκ.
  • S. Denton (Πρόεδρος της Eπιτροπής σύνταξης της 2 ης γενιάς των Ευρωκωδίκων και Αντιπρόεδρος της Βασιλικής Ακαδημίας Μηχανικών Μεγ. Βρετανίας).
  • S. Foster (σημερινός πρόεδρος Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκυροδέματος, Κοσμήτορας Πολυτεχνικής Σχολής Πανεπιστημίου του Σύδνεϊ),
  • A. Muttoni (Καθηγητής του Πολυτεχνείου της Λωζάνης στην Ελβετία, πρόεδρος της ομάδας εργασίας που συνέταξε τη 2 η γενιά του Ευρωκώδικα 2: «Κατασκευές Σκυροδέματος»),
  • M. di Prisco (Καθηγητής του Πολυτεχνείου του Μιλάνου).
    Ακολούθησε συνάντηση του Διοκητικού Συμβουλίου της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκυροδέματος στο Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας – Τμήμα Δυτικής Κρήτης, στις 30 Σεπτεμβρίου και 1 Οκτωβρίου 2023.