ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΑΠΟ ΖΥΜΑΡΙΚΑ «ΣΠΑΓΓΕΤΙ»

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

ΜΑΘΗΜΑ: MHXANIΚΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΑΠΟ ΖΥΜΑΡΙΚΑ «ΣΠΑΓΓΕΤΙ»

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών, στο πλαίσιο του μαθήματος του 3ου εξαμήνου σπουδών «Μηχανική των Υλικών», διοργανώνει διαγωνισμό κατασκευής γέφυρας από ζυμαρικά τύπου «σπαγγέτι»!

Ολιγομελείς ομάδες δευτεροετών φοιτητών θα μελετήσουν και θα κατασκευάσουν γέφυρες από ζυμαρικά, στοχεύοντας στη μέγιστη δυνατή αντοχή τους με το ελάχιστο δυνατό βάρος.

Οι γέφυρες θα δοκιμαστούν, παρουσία φοιτητών και μελών ΔΕΠ, ώστε να αναδειχθεί η νικητήρια ομάδα την Παρασκευή 14/01/2022, στις 12.00 μ.μ., στο αμφιθέατρο ΑΠΜ1 (αμφιθέατρο «Ε. Μαστρογιάννης»). Θα ακολουθήσει απονομή βραβείου.

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών σας προσκαλεί όλους σε μία εκδήλωση που συνδυάζει τη γνώση με τη διασκέδαση και φιλοδοξεί να αποτελέσει θεσμό!