Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει σεμινάριο που απευθύνεται σε προπτυχιακούς/ές και μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες του Τμήματος, αλλά και ενδιαφερόμενους/ες άλλων Τμημάτων.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 14 Μαΐου 2024 και ώρα 14:00 στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών στο αμφιθέατρο «Μαστρογιάννης».

Ομιλητής είναι ο Dr. Ιωάννης Δρακάτος, απόφοιτος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών (2011) και Διδάκτωρ της Ομοσπονδιακής Πολυτεχνικής Σχολής της Λωζάνης (EPFL) στον τομέα της αντισεισμικής μηχανικής μελών οπλισμένου σκυροδέματος (2016). Έχει εργαστεί στην Ελβετία στον τομέα της δομοστατικής μηχανικής δημοσίων και ιδιωτικών έργων με έμφαση στο σχεδιασμό και αποτίμηση γεφυρών και κτιρίων από οπλισμένο σκυρόδεμα σε διάφορες χώρες έναντι στατικών και σεισμικών φορτίσεων, καθώς και στη θωράκιση κτιρίων έναντι δονήσεων προκαλούμενων από τραμ/τρένα. Έχει συνεργαστεί με τις εταιρείες Mauler SA ingénieurs-civils (ως μελετητής δημοσίων έργων), και Résonance ingénieurs-conseils (ως σύμβουλος μηχανικός).

Το πρόγραμμα του Σεμιναρίου έχει ως ακολούθως:

14:00-14:10 Καλωσόρισμα – Παρουσίαση Σεμιναρίου

14:10-15:00 Σεισμική συμπεριφορά πλακών χωρίς δοκούς χωρίς οπλισμό διάτρησης

15:00-15:15 Ερωτήσεις/συζήτηση

Δεν απαιτείται προεγγραφή για την συμμετοχή στην εκδήλωση.

O Πρόεδρος του Τμήματος και η Οργανωτική Επιτροπή σας προσκαλούν με χαρά να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο.

Σταυρούλα Κοντοέ

Χριστόφορος Παππάς