Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει σεμινάριο που απευθύνεται σε προπτυχιακούς/ές και μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες του Τμήματος, αλλά και ενδιαφερόμενους/ες άλλων Τμημάτων.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 και ώρα 13:00 στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών στο αμφιθέατρο «Μαστρογιάννης».

Ομιλητής είναι ο Dr. Steve Denton, επικεφαλής του τμήματος Έργων Πολιτικού Μηχανικού και Γεφυροποιίας της WSP στο Ηνωμένο Βασίλειο. Η τεχνογνωσία του καλύπτει ευρύ φάσμα τομέων σχετικών με την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε στρατηγικό επίπεδο, την έρευνα και την κατασκευή. Είναι Πρόεδρος της διεθνούς επιτροπής CEN/TC 250 και υπεύθυνος για την ανάπτυξη της δεύτερης γενιάς των Ευρωκωδίκων. Επίσης, είναι Επισκέπτης Καθηγητής στο University of Bath, μέλος των Institution of Civil Engineers και Institution of Structural Engineers, καθώς και μέλος της Royal Academy of Engineering, όπου εξελέγη αντιπρόεδρος (2023).

Το πρόγραμμα του Σεμιναρίου έχει ως ακολούθως:

13:00-13:10 Καλωσόρισμα – Παρουσίαση Σεμιναρίου

13:10-14:00 «Evolution of the Structural Eurocodes», S. Denton

14:00-14:15 Ερωτήσεις/συζήτηση

Δεν απαιτείται προεγγραφή για την συμμετοχή στην εκδήλωση.

O Πρόεδρος του Τμήματος και η Οργανωτική Επιτροπή σας προσκαλούν με χαρά να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο.

Σταυρούλα Κοντοέ

Χριστόφορος Παππάς