Κατάταξη του Τμήματος στα πρώτα 151-200 παγκοσμίως του Academic Ranking of World Universities (ARWU) για το 2022

Στην κατάταξη Academic Ranking of World Universities (ARWU), γνωστότερη και ως Shanghai Ranking, το Πανεπιστήμιο Πατρών κατέχει τη θέση 901-1000 παγκοσμίως. Στην έρευνα αυτή ελήφθησαν υπόψη πάνω από 4.000 ακαδημαϊκά ιδρύματα. Η ανάλυση των δημοσιεύσεων στηρίζεται σε πέντε επιμέρους δείκτες, οι οποίοι συμμετέχουν με διαφορετική βαρύτητα σε κάθε θεματική ενότητα.

Με βάση τα αποτελέσματα που δημοσιεύτηκαν για το 2022, επτά (7) θεματικές ενότητες του Πανεπιστημίου Πατρών συγκαταλέγονται ανάμεσα στις 500 κορυφαίες του κόσμου. Κορυφαία θεματική ενότητα για το Πανεπιστήμιο Πατρών είναι το Civil Engineering που αντιπροσωπεύεται από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και βρίσκεται στη θέση 151-200 παγκοσμίως.