Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών συνεργάζεται με το Ελληνικό Ινστιτούτο Παθητικού Κτιρίου που διοργανώνει σειρά εκδηλώσεων του Ευρωπαϊκού Έργου nZEB Roadshow, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, της Τράπεζας της Ελλάδας και του ΤΕΕ Δυτικής Ελλάδας (17/03 – 20/03).
Την Πέμπτη 17 Μαρτίου 2022 και ώρα 15:15 στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών στο αμφιθέατρο «Ε.Ν. Μαστρογιάννης» θα διεξαχθεί διάλεξη με τίτλο «Παθητικό Κτίριο: Η ασφαλής μεθοδολογία για κτίρια μηδενικών εκπομπών» η οποία απευθύνεται σε προπτυχιακούς/ές και μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες του Τμήματος αλλά και ενδιαφερόμενους/ες φοιτητές/τριες άλλων τμημάτων.
Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο πρόεδρος του ΔΣ του ΕΙΠΑΚ κος Στέφανος Παλλαντζάς, Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ, με εξαιρετική εμπειρία και μακροχρόνια ενασχόληση στα Παθητικά Κτίρια.
Το πρόγραμμα έχει ως ακολούθως:

15:15-15:30 Καλωσόρισμα – Παρουσίαση Σεμιναρίου
15:30-17:00 Παθητικό Κτίριο: Η ασφαλής μεθοδολογία για κτίρια μηδενικών εκπομπών
17:00-17:15 Ερωτήσεις / Συζήτηση

Οι θέσεις παρακολούθησης είναι 180. Σε περίπτωση μεγαλύτερου αριθμού εγγραφών,θα εκδοθεί κατάλογος επιλαχόντων/ουσών φοιτητών/τριών για την κάλυψη των κενών θέσεων λόγω μη προσέλευσης. Για την συμμετοχή σας στις εκδηλώσεις εγγραφείτε εδώ.
Θα τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας για τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας. Η είσοδος στο αμφιθέατρο θα γίνει με την επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού, ή νόσησης ή αρνητικού διαγνωστικού αποτελέσματος. Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική.
Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων βρείτε το εδώ.
Μπορείτε να συμμετάσχετε εθελοντικά στο Ευρωπαϊκό Έργο nZEB Roadshow, δηλώνοντας συμμετοχή εδώ. Θα χορηγηθεί επίσημη βεβαίωση εθελοντή για τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα nZEB Roadshow.

O Πρόεδρος του Τμήματος και η Οργανωτική Επιτροπή σας προσκαλούν με χαρά να παρακολουθήσετε τις εκδηλώσεις.

Ανδρέας Λαγγούσης
Μαρία Φαββατά