O Ελληνικός Οργανισμός ITS Hellas (Intelligent Transportation Systems in Greece) διοργανώνει το 7ο ΙΤS Hellas Conference με θέμα “Transportation & Logistics 4.0: Exploring Innovation”, το οποίο πραγματοποιείται στην Αθήνα (Royal Olympic Hotel) στις 8 και 9 Δεκεμβρίου.

Επί 7 συνεχή έτη το συνέδριο του ITS Hellas μένει πιστό στον στόχο της ανάδειξης των τελευταίων εξελίξεων στον τομέα των Ευφυών Συστημάτων Μεταφορών. Φέτος, ενισχύει ακόμα περισσότερο την προσπάθεια για την οικοδόμηση ενός οικοσυστήματος υποστήριξης της καινοτομίας στον ελληνικό χώρο των μεταφορών και της εφοδιαστικής, μέσω πρωτοπόρων ιδεών, προτάσεων και λύσεων. Ταυτόχρονα, προσφέρει το βήμα σε ιδιωτικές και δημόσιες πρωτοβουλίες, φορείς και εταιρείες κολοσσούς να παρουσιάσουν τις καινοτόμες δράσεις τους και να συμμετάσχουν σε ανοιχτό διάλογο που θα τροφοδοτήσει την εξέλιξη του κλάδου με πολύτιμη πληροφορία και ανταλλαγή τεχνογνωσίας και καλών πρακτικών.

Το συνέδριο συνδιοργανώνει με την ITS Hellas, το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Συστημάτων Επικοινωνιών και Υπολογιστών (ΕΠΙΣΕΥ) του ΕΜΠ, το οποίο βρίσκεται ανάμεσα στα 36 μέλη της ΙTS Hellas.

Σημαντικοί εμπειρογνώμονες και επαγγελματίες του χώρου, εκπρόσωποι των αρχών, αλλά και της ακαδημαϊκής και ερευνητικής κοινότητας από την Ελλάδα και το εξωτερικό, υποστηρίζουν με τις παρουσιάσεις τους τις εννέα βασικές θεματικές ενότητες του Συνεδρίου:

• Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Τάσεις στις Μεταφορές και την Εφοδιαστική
  • Μεταφορές 4.0: Στρατηγικές και Προκλήσεις στην Ελλάδα
  • Προς μία βιώσιμη Αστική Κινητικότητα: Ο δρόμος για την Ελληνική «‘Έξυπνη Πόλη»
  • Ευφυή Συστήματα και νέες τεχνολογίες στην Εφοδιαστική Αλυσίδα και Εμπορευματικές Μεταφορές
  • Οικοδομώντας το Ελληνικό Σύστημα Καινοτομίας στις Μεταφορές
  • Η κινητικότητα ως Υπηρεσία: Υποδομές και Πλαίσιο
  • Πράσινες Τεχνολογίες στις Μεταφορές και την Εφοδιαστική
  • Η ηλεκτροκίνηση στην Ελλάδα: Τεχνολογικές Πτυχές
  • Οι τεχνολογίες Δεδομένων στην βάση του μετασχηματισμού των Μεταφορών

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου πραγματοποιούνται δύο επί πλέον εκδηλώσεις:

• 08/12: “C-Roads Greece – 2nd Stakeholders Workshop”
  • 09/12: «Mεταφορές και Καινοτομία σε δράση: Start Ups που αλλάζουν το τοπίο».

Στο συνέδριο συμμετέχουν ως ομιλητές μέλη του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Πραγματοποιήστε την εγγραφή σας στον σύνδεσμο: https://itshellas2021-conference.gr/registration/

Το πρόγραμμα του συνεδρίου είναι διαθέσιμο στον σύνδεσμο: https://itshellas2021-conference.gr/agenda/