Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει σεμινάριο που απευθύνεται σε προπτυχιακούς/ές και μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες του Τμήματος, αλλά και ενδιαφερόμενους/ες άλλων Τμημάτων.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 13:00 στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών στο αμφιθέατρο «Μαστρογιάννης».

Ομιλητής είναι ο κ. Vaibhav Singhal, Αναπληρωτής Καθηγητής και πρώην Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Indian Institute of Technology Patna. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τον σχεδιασμό και τη συμπεριφορά κατασκευών από σκυρόδεμα και τοιχοποιία υπό σεισμική καταπόνηση. Έχει δημοσιεύσει πάνω από 75 επιστημονικά άρθρα σε περιοδικά και πρακτικά συνεδρίων, ενώ έχει λάβει την τιμητική διάκριση SERB International Research Experience (SIRE) fellowship από την Κυβέρνηση της Ινδίας.

Το πρόγραμμα του Σεμιναρίου έχει ως ακολούθως:

13:00-13:10 Καλωσόρισμα – Παρουσίαση Σεμιναρίου

13:10-14:00 «Confined Masonry: An Alternative Earthquake Resistant Housing» Prof. Vaibhav Singhal

14:00-14:15 Ερωτήσεις/συζήτηση

Δεν απαιτείται προεγγραφή για την συμμετοχή στην εκδήλωση.

O Πρόεδρος του Τμήματος και η Οργανωτική Επιτροπή σας προσκαλούν με χαρά να παρακολουθήσετε το Σεμινάριο.

Σταυρούλα Κοντοέ

Χριστόφορος Παππάς