ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Ανακοινώνονται τα παρακάτω στους αποφοίτους Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι. και ισοτίμων προς αυτά Σχολών, που επιθυμούν να καταταγούν για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών προς απόκτηση του διπλώματος Πολιτικού Μηχανικού του Πανεπιστημίου Πατρών:

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στην από 10-5-2023 συνεδρίαση της Συνέλευσης, αφού έλαβε υπόψη:

1. Την κείμενη νομοθεσία
  2. Τον Εσωτερικό Κανονισμό του Πανεπιστημίου Πατρών ΦΕΚ 3899/25.10.2019 τ. Β΄ (άρθρο 25) και
  3. Ότι σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. ι’ της Υ.Α. Φ2/121871/Β3 (ΦΕΚ 1517/3-11-2005) «Επανεξέταση ή αναθεώρηση των γραπτών δοκιμίων των υποψηφίων δεν επιτρέπεται»,

αποφασίζει:

Α.     Όλοι οι προς κατάταξη πτυχιούχοι θα εξετασθούν στην ύλη των πιο κάτω μαθημάτων:

• Μαθηματικά για Μηχανικούς

Πίνακες, ορίζουσες. Επίλυση γραμμικών συστημάτων (με μέθοδο οριζουσών (Cramer), με μέθοδο απαλοιφής Gauss, με αντιστροφή πίνακα). Ιδιοτιμές και ιδιοδιανύσματα πινάκων. Διαγωνιοποίηση πινάκων. Τετραγωνικές μορφές. Διαφορικός λογισμός συναρτήσεων πολλών μεταβλητών (Μερικές παράγωγοι, Ολικά διαφορικά, Πεπλεγμένες συναρτήσεις, Ανάπτυγμα Taylor, Ακρότατα, Μέθοδος Lagrange). Ολοκληρωτικός λογισμός συναρτήσεων πολλών μεταβλητών (Διπλά, Τριπλά ολοκληρώματα). Επικαμπύλια και επιφανειακά ολοκληρώματα. Θεωρήματα Green, Gauss, Stokes. Εφαρμογές (Υπολογισμός: εμβαδών, όγκων, μέσης τιμής, ροπών, κέντρου μάζας, ροπών αδρανείας, έργου δύναμης, παροχής, κυκλοφορίας).

• Εισαγωγή στη Στατική

Στοιχεία διανυσματικής άλγεβρας. Ορισμός δυνάμεων και ροπών. Σύνθεση δυνάμεων και ροπών. Ισοδύναμα συστήματα. Συνθήκες ισορροπίας. Βαθμοί ελευθερίας, τρόποι στήριξης στερεού σώματος, κινηματική αστάθεια. Γεωμετρικά χαρακτηριστικά διατομών, κέντρο βάρους, ροπές αδράνειας. Υπολογισμός αντιδράσεων στήριξης ισοστατικών φορέων. Διαγράμματα ελευθέρου σώματος ισοστατικών φορέων. Ανάλυση επιπέδων ισοστατικών δικτυωμάτων, δοκών και πλαισίων. Διαγράμματα αξονικών δυνάμεων, διατμητικών δυνάμεων και ροπών. Βασικές έννοιες ισοστατικών φορέων στο χώρο.

• Στοιχεία Μηχανικής των Υλικών

Ορθές και διατμητικές τάσεις, παραμορφώσεις. Ανάλυση τάσεων και παραμορφώσεων. Σχέσεις τάσεων-παραμορφώσεων. Θεωρίες αστοχίας υλικών. Εισαγωγή στις ενεργειακές αρχές. Μονοαξονική καταπόνηση (ράβδοι, δικτυώματα). Διαξονική καταπόνηση (κελύφη). Καθαρή διάτμηση (συνδέσεις). Πειραματική μηχανική των υλικών.

Β.

1. Κατατασσόμενοι διπλωματούχοι Πολυτεχνείων, Πολυτεχνικών Σχολών Πανεπιστημίων και ισοτίμων προς αυτά Σχολών, καθώς και πτυχιούχοι Πανεπιστημίων και της ΣΤΕΑΜΧ (Σχολής Τεχνικής Εκπαιδεύσεως Αξιωματικών Μηχανικού), κατατάσσονται στο 1ο εξάμηνο σπουδών.
  2. Κατατασσόμενοι πτυχιούχοι ΤΕΙ ή ισοτίμων προς αυτά Σχολών κατατάσσονται στο 1ο εξάμηνο σπουδών.

Γ.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της νομοθεσίας και των Υ.Α. που περιγράφονται στην αρχική παράγραφο του παρόντος, το ποσοστό των προς κατάταξη πτυχιούχων διαμορφώνονται ως εξής: 12% επί των εισακτέων ακαδ. έτους 2023-2024.
  2. H Συνέλευση διαπιστώνει ότι κατατάξεις πτυχιούχων υπερδιετούς κύκλου σπουδών δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν επειδή από την κείμενη νομοθεσία δεν προκύπτει η απαραίτητη συνάφεια σπουδών/αντικειμένου προς αυτό του Τμήματος.
  3. Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν από 1 έως 15 Νοεμβρίου 2023 αίτηση προς την Γραμματεία του Τμήματος με τα κάτωθι δικαιολογητικά:
  • Αίτηση για κατάταξη
  • Αντίγραφο διπλώματος/πτυχίου νομίμως επικυρωμένο, στο οποίο θα εμφανίζεται ο βαθμός πτυχίου
  1. Οι κατατακτήριες εξετάσεις θα διενεργηθούν κατά το διάστημα 1 έως 20 Δεκεμβρίου
  2. Η διάρκεια κάθε εξεταζόμενου μαθήματος είναι δίωρη. Οι εξεταζόμενοι θα προσέρχονται χωρίς βιβλία. Θα μπορούν να έχουν μαζί τους μόνον στυλό χρώματος μπλε ή μαύρου, μια απλή αριθμομηχανή (όχι προγραμματιζόμενη), όργανα σχεδίασης και τυπολόγιο επί ενός φύλλου Α4 (δύο σελίδες), χειρόγραφο και πρωτότυπο (όχι φωτοαντίγραφο).

Από τη Γραμματεία του Τμήματος

Πάτρα, 10-7-2023