Η Συνέλευση του Τμήματος, με ομόφωνη απόφασή της (6/12/2023), υπενθυμίζει στους φοιτητές ότι η εκπροσώπησή τους σε αυτή (π.χ. για την διατύπωση αιτημάτων) μπορεί να γίνεται, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, μόνο μέσω των νόμιμα εκλεγμένων εκπροσώπων τους, οι οποίοι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν, λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος εκ μέρους των φοιτητών για την υποβολή υποψηφιοτήτων στη φάση διενέργειας των σχετικών εκλογών. Η Συνέλευση δεν προτίθεται να κάνει αποδεκτή την διακοπή Συνελεύσεων του Τμήματος από εκπροσώπους άλλων οργάνων (π.χ. σύλλογοι, φοιτητικές παρατάξεις).
Είναι αυτονόητο ότι το Τμήμα επιθυμεί ενθέρμως τη συμμετοχή των φοιτητών στα αρμόδια όργανά του και ενθαρρύνει την συμμετοχή τους σε μελλοντικές εκλογικές διαδικασίες για την ανάδειξη νομίμων εκπροσώπων τους (σε αυτούς δεν περιλαμβάνονται, φυσικά, μέλη ή εκπρόσωποι φοιτητικών συλλόγων ή παρατάξεων).