Intelligent Aerial Cities: Innovation opportunities for sustainable infrastructure and transportation

Το Πανεπιστήμιο Πατρών και η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας  διοργανώνουν την  Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023, και ώρα: 9.30 π.μ  την συνεργατική εκδήλωση των έργων FRESH WAYS και AETHER του προγράμματος Interreg V-A Ελλάδα Ιταλία 2014 – 2020, στο κτίριο ΚΒ2 του Νέου Λιμένα Πατρών (πρώην Εμβολιαστικό Κέντρο) με τίτλο Intelligent Aerial CitiesInnovation opportunities for sustainable infrastructure and transportation.

Το έργο «AETHER – Συμμαχία για την αποτελεσματική διακρατική διαχείριση περιβαλλοντικών πόρων» στοχεύει στην ενίσχυση του στρατηγικού ρόλου των Περιφερειακών Αρχών μέσα από την ανάπτυξη κοινών σχεδίων διακρατικής διαχείρισης και στον καθορισμό δράσεων περιβαλλοντικής προστασίας για την αειφόρο χρήση θαλάσσιων, παράκτιων και χερσαίων φυσικών πόρων. Το έργο υποστηρίζει την κοινή προσπάθεια και την ενεργοποίηση των θεσμικών και επιστημονικών φορέων για την ενίσχυση της ανθεκτικότητας των υποδομών, των οικοσυστημάτων αλλά και των τοπικών κοινωνιών στο ιδιαίτερα ευαίσθητο και κρίσιμο ζήτημα της πρόληψης και προστασίας από φυσικές καταστροφές και περιβαλλοντική ρύπανσης. Μέσα από το σύνολο των δράσεων του έργου προβλέπεται η δημιουργία μηχανισμών παρακολούθησης, πρόληψης αλλά και ενημέρωσης για τη μείωση των επιπτώσεων από μελλοντικά φαινόμενα και περιστατικά που μπορεί να απειλήσουν την ισορροπία των οικοσυστημάτων αλλά και την ασφάλεια και δημόσια υγεία των πολιτών. Επικεφαλής του έργου είναι ο Περιφερειακός Στρατηγικός Οργανισμός για την Οικολογική Βιώσιμη Ανάπτυξη της Περιφέρειας Απουλίας (ASSET), η ενώ εκτός από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας στο εταιρικό σχήμα συμμετέχει η Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας της Απουλίας, η Περιφέρεια Ηπείρου και η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.

Παράλληλα το έργο «FRESH WAYS – Διασυνοριακοί μηχανισμοί για Πράσινη Διατροπική και Πολυτροπική μεταφορά νωπών προϊόντων» στοχεύει στην αποστολή νωπών προϊόντων με βέλτιστη χρήση των αεροπορικών επιβατικών δρομολογίων για την μεταφορά προϊόντων στον χώρο αποσκευών και την ταυτόχρονη μεταφορά επιβατών μεταξύ Ελλάδος και Ιταλίας. Με την εντατικοποίηση των ανταλλαγών μεταξύ των δύο χωρών, το έργο FRESH WAYS υποστηρίζει την αύξηση του μη εποχικού τουρισμού και ισχυροποιεί την σύνδεση μεταξύ Ευρωπαϊκών πόλεων στην νότια Μεσόγειο. Επικεφαλής εταίρος του έργου είναι τα Αεροδρόμια της Απουλίας, ενώ συμμετέχουν το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Πανεπιστήμιο του Σαλέντο, το Επιμελητήριο του Μπάρι και το Επιμελητήριο Πρέβεζας.  Το Πανεπιστήμιο Πατρών, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών συμμετέχει ως εταίρος (partner) στο έργο με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Γεώργιο Ι. Στεφανίδη, Ομότιμο Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Η συνεργατική εκδήλωση των δυο έργων με τίτλο: «Ευφυείς Εναέριες Πόλεις. Ευκαιρίες καινοτομίας για βιώσιμες υποδομές και μεταφορές», έχει ως στόχο:

• να διερευνήσει τη βιωσιμότητα και τη δυνατότητα μεταφοράς των αποτελεσμάτων των δύο έργων,
  • να εξετάσει την πιθανή επίδραση των αποτελεσμάτων των δύο έργων στιςτρέχουσες/υπό σχεδίαση στην κοινή διασυνοριακή περιοχή ΕΛΛΑΔΑΣ – ΙΤΑΛΙΑΣ.
  • να προσφέρει στους συμμετέχοντες την ευκαιρία να ανταλλάξουν γνώσεις και απόψεις σε θέματα βιώσιμων πολυτροπικών μεταφορών και αποτελεσματικής χρήσης και εκμετάλλευσης των φυσικών και πολιτιστικών πόρων.

Η εκδήλωση θα γίνει στα αγγλικά. Επισυνάπτεται το πρόγραμμα.